U JP “Agrorazvoj-valjevske doline” spremni su da nastave sanaciju Parka “Pećina” prema Sanacionom planu, odobrenom od Uprave za šume ministarstva poljoprivrede, ukoliko to dozvole vremenske prilike u januaru. Krajem prethodne godine počelo je uklanjanje obolelih stabala gledičije, koja čine drvored prekoputa fudbalskog stadiona. Gledičija je u narodu poznata kao trnovo drvo, bagremovac, crni bagrem a naziva se još i lažni rogač zbog svojih mahunastih plodova.
“Krajem prethodne godine posečeno je 66 stabala gledičije od 122 stabla, kod kojih je utvrđeno oboljenje korenovog sistema. Ta stabla, sklona padu, opasna su po bezbednost, jer su svojevremeno posađena s kratkim razmakom, što je i uzrokovalo brže širenje bolesti i njihovo propadanje. Na tom pravcu predviđena je seča još 56 stabala. Prioritet nam je pojas s desne strane puta Valjevo-Loznica od restorana “Lovci” pa do Osečinske ulice, širine dva do tri metra, gde su neka stabla suva a neka su već i popadala. Tom parcelom gazduje “Agrorazvoj” i i dužni smo da je održavamo. Takođe, u našoj nadležnosti je i šumski pojas na delu puta Valjevo-Bajina Bašta do restorana “Platani”, gde bi trebalo da uklonimo neka stabla u saradnji sa Policijom zbog regulisanja saobraćaja i sa “Putevima Srbije”. Koristićemo svaki dan, pod uslovom da ne bude kiše i snega. Po uklanjanju obolelog drveća odmah sadimo nove sadnice. Konkretno, već smo posadili 33 sadnice hrasta lužnjaka na mestu posečenih gledičija a biće ih posađeno još 30 do 40.”- objašnjava Đorđe Čolić, samostalni stručni saradnik za šumarstvo.
Po rečima Čolića u ovoj godini je predviđeno sveobuhvatno sređivanje Parka “Pećina”.
” U donjem delu Pećine smo uklonili gotovo sva suva stabla, međutim, staza od službenog ulaza je zakorovljena sve do nekadašnjeg predstavništva RTS-a. Tu moramo da uklonimo korov i preostala suva stabla, koja su popadala, i da otvorimo prolaz do restorana “Promaja”. U blizini je i jedna manja parcela koja se graniči sa Fabrikom za preradu vode JKP, Vodovod, gde su pala neka stabla crnog bora unutar šume i, srećom, bez posledica po bezbednost građana. Tu je postojala i divlja deponija, koja je u međuvremena uklonjena. Taj deo biće pošumljen novim sadnicama, borovima i lišćarima”.
U očekivanju usvajanja Sanacionog plana za Divčibare biće nastavljena i briga o parcelama sa desne i leve strane ski-staze “Crni vrh”, kojima gazduje “Agrorazvoj”, istakao je Čolić.
” Ustanovljeno da se, od nadzora 2021. tu povećao broj suvih stabala kao prirodan proces sušenja, ali i da može da se počne sa njihovim uklanjanjem i pošumljavanjem dvogodišnjim i trogodišnjim sadnicama crnog bora. Realno smo sagledali situaciju i pokušaćemo sve što je u našoj moći, jer je primećena sve slabija otpornost četinara, da li zbog klimatskih promena ili ljudske nebrige. “
Za sada i ako vreme posluži prioretni radovi su u parkovskom pojasu Vidraka.
/redakcija/