Pošumljavanje parka Pećina

Gradske vesti Najnovije vesti

„Posle najava koje smo imali prethodnih meseci , danas je konačno počelo pošumljavanje parka Pećina. Juče je pošumljena Ulica Mirka Obradovića, josađeno je 120 stabala klena ali što se tiče park Pećina mi smo za pošumljavanje odredili 250 sadnica .Te sadnice smo dobili preko Ministarstva za zaštitu životne sredine Republike Srbije  koje je finansirao Grad za projekat pošumljavanja. Ovom prilikom zahvaljujem se rukvodstvu grada Valjeva i gradonačelniku koji je prepoznao situaciju da taj novac koji  je ministarstvo opredelilo bude usmeren na revitalizaciju parka Pećina“, reči su direktora „Agrorazvoj- valjevske doline“, Dragutina Kuzmanovića.

U okviru revitalizacije  odlučeno je da prvo krene pošumljavanje , to je prva faza pošumljavanja 250 stabala i to: 50 stabala jasena, 50 stabala hrast lužnjaka, 40 hrasta kitnjaka , jedan broj graba i oko 20 breza koje će biti posađene na jednoj parceli pored Zdravljaka.

„Plan sanacije u okviru koga se nalazi i plan pošumljavanja i plan za uklanjanje bolesnih stabala radiće se četiri godine. U prvoj fazi ukloniće se najbolesnija stabla kojih je 117 po planu sanacije i to će biti do polovine 2022. godine. Konsultovali smo struku inženjera Dragića Tomića i druge inženjere iz Srbija šume , planirano je da se ukloni 473 bolesna stabla,  a mi smo krenuli sa pošumljavanjem 250 sadnica. Sledeće godine će biti preko stotinu novih sadnica i plan je do kraja sanacije 2025. godine da se ukloni 473 stabla a da se pošumi  sa oko 740 stabala. Sadnice su školovane visine minimum 3-3,5m ima ih i preko 5m. Radiće se po Sanacijonom planu koji se trenutno nalazi u Srbija šume na usvajanju i očekujemo da će Plan biti usvoje do kraja meseca“, objasnio je Kuzmanović.

U Planu sanacije je navedeno kolika je kubatura stabala koja se uklanjaju  kao  i ekonomska vrednost toga i procena koliko koštaju ti radovi.

“Na osnovu toga raspisaće se ili licitacija ili javna nabavka i onaj ko se javi i da bolju ponudu u odnosu na to koliko je procenjeno u planu  sanacije dobiće posao da radi. Moramo voditi računa da izvođač radova ima svu moguću mehanizaciju jer u parku imamo dečije igralite, trim stazu , nove sadnice,  da se ne ošteti ništa, takođe i sa aspekta bezbednosti ljudi”, istakao je Kuzmanović i dodao:

“Što se tiče parka Pećina sve je bilo jako urgentno a grad Valjevo nije imao desetogodišnji plan osnovu gazdovanja šumama. Po svim najavama ta osnova će u sledećoj godini biti završena i usvojena. Nakon usvajanja mi ćemo imati detaljan plan, sve parcele na Divčibarama na koji način , kada i šta treba da se radi. Ovo što smo sada radili park Pećinu bez osnove gazdovanja , po zakonu može da se radi Sanacioni plan i bez osnove zato što je urgentno jer ugrožava bezbednost sugrađana .Podatak koji je grad dostavio je 325 ha ukupne šume .Kada je preduzeće Foresting uradilo elaborat o zdravstvenom stanju stabala i počelo da radi desetogodišnji plan gazdovanja oni su pronašli u katastru na stvarnom terenu gde se vodi da je grad vlasnik još skoro 200 ha šume koja je pripada Gradu. Zbog toga taj desetogodišnji plan i nije usvojen jer mora da se papirološki unese sva šuma i to negde oko 500 ha šume, nešto je grad vlasnik a nešto korisnik”.

Licencirani Inženjer šumarstva Đorđe Čolić, za u Agrorazvoju  naglasio je da svako  boleso stablo koje će se poseći , na panj se stavlja žig kao i na prsnu visinu.

“Stablo koje se seče evidentira se u doznačnu knjigu, meri se nivo prečnik i određuje se kubatura. Samim tim mi imamo evidenciju koliko imamo osečene drvne mase. Biće korišćeno vitlo koje će privlačiti drvo da ne padne u neželjenom pravcu. Drvna masa koju imamo većinom je to degradirano i bolesno znači ono se svrstava u ogrevno drvo  a dobar deo će biti otpada zato što imamo dosta truleži. Sada se čeka odluka  Uprave za šume na saglasnost plus katastarske parcele i šuma koja će preći na upravljanje Agrorazvoju. Odluke će donositi  Agrorazvoj na svojoj skupštini firme, tu će biti posebna komisija. Cenovnik  koji smo mi usvojili na skupštini Agrorazvoja je cenovnik  Srbija šume. Oni imaju sve od ogrevnog drveta, drvnih sortimenata po klasama, cenama, po metrima kubnim i mi ćemo se time voditi  jer su oni u zemlji merodavni da takve cene formiraju”, kaže Čolić.

Po rečima inženjera Čolića na Divčibaram ima obolelih četinara, ali će se preduzeti neophodne mere na suzbijnju daljeg sušenja stabala.

“Juče smo obišli Divčibare deo oko ski staze levo i desno parcele koje su naše kao i put koji vodi do vrha ski staze, detektovali smo neka nova sušenja  gde smo konstatovali neke činjenice što se tiče šumskih radnji zavođenja reda pre svega, a to podrazumeva i uklanjanje bolesnih stabala i izvlačenje popadalih stabala . Obišli smo i ostale parcele, postoje grupimična sušenja stabala, preduzećemo mere na suzbijanju pokornjaka postavljanjem feromonskih klopki”, zaključio je Čolić.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *