Predškolska ustanova “Milica Nožica” u Valjevu uvek je predmet interesovanja javnosti, tačnije, zaposlenih roditelja, koji nisu uspeli da svojoj deci obezbede mesto u obdanišu a nemaju pomoć bližih rođaka u čuvanju dece. Nije to problem samo kod nas, za rešenjima se uporno traga.
Od pre nekoliko meseci novi direktor Predškolske ustanove Milan Radović prihvatio je nimalo lak zadatak da rukovodi ustanovom u koju su sve oči uprte. Iza njega je petnaest godina radnog iskustva, od toga je šest godina radio kao glavni vaspitač i koordinator za vaspitno- obrazovni rad. Stečeno znanje i podrška zaposlenih su ga i doveli na mesto rukovodioca, kadrog da se uhvati u koštac sa svim predstojećim zadacima.
Nije lako upravljati u devet gradskih vrtića i dva seoska obdaništa, u Kamenici i Brankovini.
“Naši vrtići zbrinjavaju oko 2500 hiljade dece od prve godine života do polaska u školu. Razvrstana su u 99 grupa sa celodnevnim boravkom i 32 grupe sa četvorosatnim boravkom.O njima brinu vaspitači i medicinske sestre, oko 230 zaposlenih. Za sada imamo dovoljan broj radnika, ali biće ih potrebno više, kad dogodine budu otvorena dva nova obdaništa u nekadašnjoj Šestoj osnovnoj školi. Trenutno je na listi čekanja čak 517 zahteva za prijem dece, ali se i tome vidi kraj izgradnjom novih vrtića, čime će lista čekanja biti “pokrivena”.- kaže direktor Radović.
Pre mesec dana počela je rekonstrukcija biše Šeste škole. Rok za završetak građevinskih radova je jun sledeće godine, biće potrebno i mesec-dva za unutrašnje uređenje, a već od septembra, dva vrtića sa 10 i 11 soba, biće spremna za prihvat dece.
” Za nas je značajna pomoć “Fondacije Novaka Đokovića” sa kojom je Ugovor o opremanju mobilijarom potpisan u Beogradu između Fondacije, ministarstva prosvete, Grada Valjeva I Predškolske ustanove Valjevo. Radujmo se što će naši vrtići dobiti najsavremeniju opremu.” istiće Radović.
Kad je u pitanju vaspitno-obrazovni rad, ima i tu novosti.
“Počeli smo da primenjujemo učenje kroz igru i zabavu do znanja, umesto dosadašnjeg “sedenja u krug” oko vaspitača. Okrenuti smo prirodi, više je istraživačkog rada kroz zanimljive projekte. A tu su i uvek popularne dečje pozorišne predstave, poput “Vesela šuma čeka Deda Mraza”, koju su upriličile vaspitačice Olja Stepanović i Branka Vujić iz vrtića “Hajdi”. Veliku pažnju privukla je i predstava “Azbuka našeg kraja”, nastala u saradnji sa decom i roditeljima, a koja je izvedena u Centru za kulturu. Naši vaspitači se zaista trude da osmisle sve vaspitno-obrazovne prorame na deci pristupačan i zanimljiv način”.”kaže Radović. Ističe i da je u najavi saradnja sa sportskim društvom “Valis”, u kojoj će vaspitači i profesori fizičkog vaspitanja organizovati niz sportskih aktivnosti za decu u Hali sportova, u “Partizanu” i na “Studentu”.
Radović Ističe dobru saradnju sa Upravom Grada, koja ima razumevanja za potrebe Predškolske ustanove. Gradskim budžetom je za PU predviđeno oko 620 miliona dinara u 2023. Međutim, ono što ne možee novac, mogu ljubav i briga prema deci, a to je ono što deca i roditelji očekuju od svog obdaništa.